Jak wygląda budowa domu mobilnego krok po kroku od A do Z na przykładzie naszych realizacji?
Wybór ramy
Na samym początku klient wybiera na jakiej podstawie będzie stał dom. Możemy wybrać jedno z poniższych rozwiązań. Ramy zabezpieczamy antykorozyjnie w cenie.
Wybór 1: rama z certyfikatem TUV (na kołach)
Dom jest przygotowywany na specjalistycznej ramie z certyfikatem TUV, dzięki której możemy dosłownie zjechać domem z lawety niskopodwoziowej i pociągnąć taki dom na konkretne, przygotowane wcześniej miejsce, do którego doprowadzone są niezbędne media typu woda, prąd, kanalizacja. Opcja skierowana do osób, posiadających działkę, do której nie dojedzie HDS lub dźwig, jednak posiadających wystarczające miejsce, żeby przetransportować dom na kołach. Ważne jest tutaj w dużej mierze podłoże, po którym będzie poruszał się pojazd z holowanym domem mobilnym.
Wybór 2: rama prosta NIŻSZE KOSZTY DOMU MOBILNEGO
Dom jest przygotowywany na prostej ramie, która eliminuje możliwość ciągnięcia domu mobilnego za pojazdem holującym. Opcja ta jest kierowana do osób, które w jak największym stopniu chcą obniżyć koszty zakupu domu mobilnego, przy tym ciesząc się tym samym za mniejsze pieniądze. Warunkiem takiego rozwiązania jest możliwość wjechania dźwigiem lub HDS na plac, na którym będzie stał dom mobilny.
Zabezpieczenie antykorozyjne ramy
Ramę domu mobilnego zabezpieczamy antykorozyjnie specjalnym preparatem, tak aby użytkowanie domu mobilnego przebiegało bezproblemowo.
Zabezpieczanie podłogi domu mobilnego
Wszystkie spody zabezpieczamy dokładnie blachą, która jest bezpośrednio pod legarami konstrukcji. Blacha jest między innymi zabezpieczeniem przez gryzoniami.
Docieplanie podłogi domu mobilnego i wykonywanie podłogi
Na tym etapie montujemy membranę wiatroizolacyjną, następnie przykręcamy legary podłogowe, przestrzeń pomiędzy legarami wypełniamy wełną Rockwool serii Sonic. Bezpośrednio na legary przystrzeliwujemy folię paroizolacyjną. Na tej konstrukcji montujemy płytę OSB 22mm.
Budowa ścian domu mobilnego
Ściany domu mobilnego wykonujemy na specjalistycznym stole, który wręcz został do tego stworzony. Wykonywanie gotowych ścian na stole pozwala nam zachować dokładność co do milimetra jednocześnie bardzo mocno skracając czas budowy domu mobilnego.
Po wykonaniu ściany, stół podnosimy do żądanego położenia, podjeżdżamy podnośnikiem, zaczepiamy i gotową konstrukcję przenosimy na ramę domu mobilnego.
Transport gotowej ściany na ramę domu mobilnego
Obejrzyj w jaki sposób transportujemy ściany!
Montaż ścian na podłodze domu mobilnego
Po opuszczeniu stołu gotowa ściana wędruje na ramę, na której jest już wykonana podłoga. Ściana jest przykręcana do podłogi specjalistycznymi wkrętami o odpowiedniej odporności mechanicznej.
Montaż zastrzałów w domu mobilnym
Po posadowieniu ścian przystępujemy do montażu zastrzałów. Jest to nieodzowny punkt, który przy dalszych etapach procesu budowy domu mobilnego zaważy na wyglądzie i spasowaniu poszczególnych elementów, czy to konstrukcyjnych, czy wykończeniowych.
Montaż pozostałych ścian na podstawie
Po zastrzałach 2 ścian przychodzi czas na zespolenie całej konstrukcji, odbywa się to już na podstawie. Na montaż czeka już przygotowana wcześniej więźba dachowa.
Montaż więźby dachowej
Wprawdzie postawienie domu mobilnego nie wymaga pozwolenia na budowę (ogólnie rzecz biorąc), jednak każdy powiat prowadzi inną politykę, więc możemy się spotkać z tym, że będziemy musieli dopasować się do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wychodząc na przeciw wymaganiom i oczekiwaniom klientów możemy skorygować kąt nachylenia połaci dachu, co może się wiązać z dodatkowymi kosztami.
Zakładanie membrany wiatroizolacyjnej i łacenie dachu
Gdy przestrzenie pomiędzy krokwiami są odpowiednie, przechodzimy do nakładania membrany wiatroizolacyjnej, którą montuje się na dachu, aby umożliwić dyfuzję wilgoci i aby zminimalizować straty ciepła, dzięki czemu ogrzewanie jest wydajniejsze. W dłuższej perspektywie czasu pozwala na ograniczeniu wydatków na ogrzewanie domu mobilnego.
Po tej czynności przychodzi czas na przybicie kontrłat do krokwi, a na nich łat dachowych, na których będzie bezpośrednio już montowane okrycie dachowe. Dach może być okryty blachodachówką, blachą trapezową, blachą na rąbek lub innym materiałem.
Budowa ścianek działowych w domku mobilnym
zaczęcie prac w środku
Po wykonaniu łacenia dachu i zdjęciu zastrzałów ścian możemy już bezpiecznie przebywać w domu mobilnym, przy tym poruszać się bez przeszkód. Ścianki działowe są umiejscawianie w wytypowanych przez inwestora miejscach lub według układów pomieszczeń dostępnych na naszej stronie po kliknięciu na interesujący Cię model domu mobilnego. Ściany działowe są wykonywanie z drewna.
Instalacja elektryczna w domu mobilnym
Montaż instalacji elektrycznej przebiega u nas przed izolacją ścian, aby zminimalizować pomyłki. Instalacja jest wykonywana przez lokalną, niezależną firmę elektryczną, która wykonuje na co dzień instalacje w różnych budynkach. Dodatkowo po montażu instalacji elektrycznej przeprowadzane są próby napięciowe instalacji elektrycznej, po której dom mobilny dostaje swój własny dokument z badania, który jest przekazywany klientowi przy dostawie i odbiorze domu mobilnego.
Instalacja wodna w domu mobilnym
Instalacja wodna w domu mobilnym jest wykonywana również przez niezależną firmę. Woda jest doprowadzona kompleksowo tam, gdzie docelowo będzie prysznic, umywalka, toaleta, zlewozmywak. Dodatkowo w ten sam sposób poprowadzona jest instalacja kanalizacyjna. Obydwie instalacje mają ujście pod domem mobilnym, zazwyczaj po przeciwległej stronie wejścia do środka. Po
Docieplanie ścian i dachu
Ściany i dach domu mobilnego zostają docieplane w wybranym przez inwestora wariancie. Mamy 2 warianty docieplenia, letniskowe albo całoroczne.
Docieplenie letniskowe:
- podłoga: 100mm
- ściany: 100mm
- dach: 150mm
Docieplenie całoroczne:
- podłoga: 150mm
- ściany: 150mm
- dach: 150mm
Montaż folii paroizolacyjnej i pokrycia ścian
Po poprawnym zamontowaniu wełny, instalacji elektrycznej i instalacji wodnej przystępujemy do montażu folii paroizolacyjnej. Głównym zadaniem folii paroizolacyjnej jest zabezpieczenie konstrukcji przed przedostawaniem się w głąb ścian wilgoci. Dodatkowo umożliwia zmniejszenie poziomu wilgoci panującej wewnątrz domu mobilnego. Następnie przystępujemy do montażu boazerii lub innego okrycia ścian wewnątrz domku mobilnego.
Pokrycie dachowe
Pokrycie dachowe jest kamieniem milowym każdej budowy. Podążając za trendami, staramy się dopasować do profilu aktualnego inwestora. W ten sposób nasze domy mobilne są atrakcyjne wizualnie i stworzone według najnowszych technologii.
Pokrycie dachowe może być wykonane z blachodachówki, blachy trapezowej lub blachy na rąbek. Jesteśmy otwarci również na inne propozycje. Proponujemy wykonanie pokrycia dachowego blachą na rąbek stojący w kolorze Antracyt, jest to najnowocześniejsze i estetyczne wykonanie z możliwych, dodatkowo dostępne w rozsądnej cenie.
Wykonywanie elewacji domu mobilnego
Po montażu pokrycia dachowego przystępujemy do wykończenia elewacji domu mobilnego. Proponujemy nowatorskie rozwiązania na lata. "Stodoła", którą widać na fotografii jest wykonywana w całości z blachy. Blacha na elewacji z jednej strony jest imitacją drewna, druga strona jest wykonana praktycznie w całości z blachy na rąbek stojący w kolorze Antracyt. W przypadku wykonywania elewacji z blachy, na elementy wykończeniowe dajemy 12 miesięcy gwarancji.
Istnieje również możliwość wykonania elewacji z deski kompozytowej firmy VOX. Firma deklaruje, że elewacja nie musi być odnawiana przez okres 20-30 lat, w związku z czym jest to na ten moment najlepsze rozwiązanie, choć nieco droższe od samej blachy na rąbek. W przypadku wykonywania elewacji z deski kompozytowej, na elementy wykończeniowe dajemy 12 miesięcy gwarancji.
Najtańszą opcją jest wykonanie elewacji drewnianej przy użyciu boazerii 12 lub 14mm. Kładziemy ją w pionie lub poziomie. Proponujemy montaż w pionie, ograniczamy w ten sposób możliwość zbierania się wody i wilgoci pomiędzy łączeniami desek. Montaż takiej elewacji zabiera nieco więcej czasu, bo musimy docinać więcej desek, ale efekt jest bardzo zadowalający. W przypadku wykonywania elewacji z deski boazeryjnej, na elementy wykończeniowe dajemy 6 miesięcy gwarancji. Elewacja jest zabezpieczania wybranym przez Ciebie preparatem, proponujemy impregnaty marki Sadolin.
Film z montażu elewacji drewnianej przy użyciu boazerii 14mm
Montaż stolarki okiennej / drzwiowej i wykańczanie
Montaż stolarki okiennej i drzwiowej odbywa się przy użyciu produktów polskiej firmy DRUTEX, której siedziba znajduje się w Bytowie.
Proponujemy okna w technologii dwuszybowej, które mają niewielki współczynnik przenikania ciepła mieszczący się w przedziale od 1,5-1,0 Uw. Im mniejsza wartość Uw, tym lepszą izolacyjność cieplną posiada okno.
Dodatkowo na etapie podpisywania umowy wybierasz kolor stolarki okiennej i drzwiowej.
Montaż płyt kartonowo gipsowych GK w łazience
Podwyższony stan deweloperski definiuje również do jakiego etapu jest wykończona łazienka. Łazienka jest wyłożona płytami GK i przygotowana do szpachlowania (ze względu na możliwość powstania pęknięć w czasie transportu domu mobilnego nie wykonujemy szpachlowania pomiędzy płytami GK.)
Montaż paneli podłogowych
Podłoga może być wykończona przy użyciu zwykłych paneli podłogowych, paneli winylowych czy wykładziny PCV. Wszystko jest zależne od zawartej umowy.
Comments