top of page
stodoła domek mobilny
Domy mobilne Lelobud

Jak przygotować fundament pod dom mobilny?


Przygotowanie fundamentu pod dom mobilny to kluczowy krok w procesie budowy. Właściwie wykonany fundament nie tylko zapewnia stabilność, ale także wpływa na trwałość i komfort użytkowania domu. W tym artykule przedstawimy szczegółowy proces, który stosujemy w naszej firmie, aby przygotować fundament punktowy pod dom mobilny.


Podpisanie umowy


Po podpisaniu umowy, naszym inwestorom wysyłamy szczegółowe instrukcje dotyczące rozmieszczenia fundamentu punktowego. To kluczowy dokument, który zawiera wszystkie niezbędne informacje do dalszych prac budowlanych.


Sposób rozmieszczenia fundamentu punktowego zawiera:


a) Wymiary ramy domu mobilnego

Wymiary ramy fundamentu są podstawą, na której stanie Twój dom mobilny. Warto dokładnie je przestudiować, aby uniknąć problemów w dalszych etapach budowy. Należy pamiętać, iż wymiar domu po obrysie jest zawsze większy, niż wymiar ramy po obrysie. Wynika to z faktu, iż na zewnątrz ramy znajduje się żebrowanie z łat pod elewację (dylatacja), a na samym końcu jest przymocowane wykończenie elewacji. Standardowo od skrajnego punktu ramy dochodzi około 7cm.


b) Wymiary pomiędzy poszczególnymi szklankami fundamentowymi

Wymiary te określają odległości pomiędzy poszczególnymi punktami fundamentowymi, które już zostały naniesione przez naszych pracowników na projekt. To kluczowe, aby zapewnić równomierne rozłożenie obciążenia, co wpłynie na stabilność całej konstrukcji. W naszych ramach (podstawowych) z profilu zamkniętego 100x100x3 umieszczamy 2 profile o mniejszym przekroju, dzięki czemu w celu podniesienia całego domu wsuwamy do środka metalowe trzpienie, za który chwytamy cały dom. Na rysunku te 2 punkty są wyłączone i nie ma możliwości ich podparcia.


c) Przekątne fundamentu

Zalecamy również dokładne zmierzenie przekątnych fundamentu. Odpowiednie wymiary przekątnych gwarantują, że fundament będzie idealnie prostokątny, co jest istotne dla prawidłowego posadowienia domu. Przekątną mierzy się od jednego skrajnego rogu do drugiego. Wymiary powinny się pokrywać maksymalnie do 2cm różnicy.


d) Osie wykopów

W dokumentacji znajdują się również osie wykopów, które ułatwiają precyzyjne wykonanie fundamentu. To ważny krok, który pozwoli uniknąć błędów i zapewnić stabilność konstrukcji.


A oto przykładowy sposób rozmieszczenia fundamentu punktowego :)

Rysunek przekroju fundamentu

Dołączony do instrukcji rysunek przedstawia prawidłowy przekrój w ziemi fundamentu. Oto kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę:


a) Głębokość wykopu

Fundament powinien być osadzony na odpowiedniej głębokości minimum 80cm, choć zalecamy zwiększenie tej głębokości do 120cm w miejscach, gdzie występuje ił, czy glina, aby zapewnić stabilność w każdych warunkach atmosferycznych. Głębokość zależy od lokalnych warunków gruntowych.


b) Materiały budowlane

Do budowy fundamentu zaleca się użycie wysokiej jakości betonu oraz odpowiednich izolacji. Materiały te wpływają na trwałość i odporność fundamentu na działanie czynników zewnętrznych.


c) Zbrojenie

Zbrojenie fundamentu jest niezbędne, aby zwiększyć jego nośność. Warto zainwestować w solidne zbrojenie, które zapewni bezpieczeństwo i trwałość.


Przygotowanie fundamentu pod dom mobilny to proces, który wymaga dokładności i staranności. Nasza firma oferuje kompleksowe wsparcie na każdym etapie budowy, zaczynając od przygotowania dokumentacji aż po finalizację prac. Dzięki naszym szczegółowym instrukcjom i rysunkom, możesz mieć pewność, że Twój fundament będzie wykonany prawidłowo.

Jeśli masz pytania dotyczące przygotowania fundamentu lub potrzebujesz pomocy w realizacji projektu, skontaktuj się z nami! Jesteśmy tu, aby pomóc Ci w stworzeniu idealnego domu mobilnego, który będzie służył Ci przez wiele lat.

Comments


bottom of page